Temos
Suvokimų sutrikimai


Elementariausias pažinimo aktas ir paprasčiausias psichinis procesas yra pojūtis. P o j ū t i s — tai betarpiškai mūsų jutimo organus veikiančių materialaus pasaulio daiktų ir reiškinių atskirų savybių atspindys sąmonėje. Pavyzdžiui, pojūčiai reiškia skaidru, balta, minkšta ir kt.

Suvokimas — tai betarpiškai mūsų jutimo organus veikiančių daiktų ir reiškinių visumos atspindys. Pavyzdžiui, mes suvokiame tokius daiktus, kaip stalas, langas, namas, gėlė ir t.t.

Aplinką suvokiame daugeliu pojūčių. Daiktus ir reiškinius galima atkurti ir nesant tuo metu atitinkamo dirgiklio aplinkoje.

Toks atkuriamasis suvokimas, sukeltas be atitinkamo dirgiklio aplinkoje, vadinamas v a i z d i n i u. Pavyzdžiui, žmogus, būdamas toli nuo savo namų, prisimena juos ir įsivaizduoja, kaip jie atrodo tikrovėje.

Sergant psichinėmis ligomis, gali sutrikti pojūčiai ir suvokimai, padidėti jautrumas (hiperestezija). Esant hiperestezijai, įprasti aplinkos dirgikliai jaučiami kaip labai stiprūs. Pavyzdžiui, normali dienos šviesa tiesiog akina, normali aplinkinių kalba girdima kaip labai garsi.

Esant hiperestezijai (sumažėjus jautrumui), normalūs dirgikliai atrodo silpni, neaiškūs.

Suvokimas gali sulėtėti, pasidaryti neryškus arba neatspindėti realios tikrovės. Dažniausiai pasitaiką suvokimų sutrikimai yra iliuzijos ir haliucinacijos.

<<< Ankstesnis straipsnis    Kitas puslapis >>>   


Daugiau straipsnių apie sveikatą





Informacija surinkta iš įvairių interneto šaltinių, pateikiama pažíntiniais tikslais ir gali būti nepatikima. Prieš ja pasikliaudami, tikrinkite kituose šaltiniuose arba teiraukitės specialistų.


Vaistų ir ligų katalogas   Kontaktai

Vaistai, ligos, sveikata, kainos