Temos
Pyrafat
Vaistinis preparatas: Pyrafat
Puslapis: 3


Nors nėščioms moterims, vartojusioms pirazinamidą pirmaisiais trimis nėštumo mėnesiais, žalingas poveikis nepasireiškė, tyrimų atlikta nedaug, todėl vaisto nėštumo ir maitinimo krūtimi laikotarpiu neskirti.

4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus

Vartojamas įprastomis dozėmis pirazinamidas gali sutrikdyti reakciją ir pabloginti gebėjimą vairuoti bei dirbti su mechanizmais.

4.8 Nepageidaujamas poveikis

Pirazinamido šalutinio poveikio pasireiškimus, galima suskirstyti į dvi pagrindines grupes. Tai:

a) kepenų pakenkimas,

b) artralgija.

Kiti, reti reiškiniai aprašyti toliau. Nors ir retai, tačiau pasitaiko kasos endokrininės funkcijos sutrikimų, todėl į tai ypač reikia atkreipti dėmesį gydant diabetu sergančius ligonius, nes jiems gali būti sunku reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje.

Kepenų pakenkimas

Vargu ar yra toks chemoterapinis vaistas, kuris nedirgintų kepenų. BARRET ir WATT (J. antimicrob. Chemother. 5, 1979, 337-348) nurodo, kad kepenis toksiškai (nuo transaminazių kiekio padidėjimo iki hepatito) veikia karbenicilinas, cefalosporinai, tetraciklinas, chloramfenikolis, klindamicinas, eritromicinas, fuzidino rūgštis, ko-trimoksazolis, izoniazidas, rifampicinas, amfotericinas B. Regis šis sąrašas dar nebaigtas.

Toksinis pirazinamido poveikis kepenims priklauso nuo dozės. Kai buvo pradėta gydyti pirazinamidu, jo būdavo skiriama 3 g parai (net iki 8,4 g per parą), tai maždaug 50 mg /kg kūno svorio. Gydant tokiomis dozėmis apie 5-8 proc. ligonių susirgdavo hepatitu ir nuo jo kartais mirdavo.

Vartojant 25 mg/kg kūno svorio dozę, toksinis poveikis kepenims pasireiškia 2-3 proc. ligonių. Ne rečiau toksinis poveikis kepenims pasireiškia gydant kitais vaistais nuo tuberkuliozės.

Pirazinamido hepatotoksinio poveikio mechanizmas nėra tiksliai žinomas, bet manoma, kad jis slopina monoksigenazes, paveikdamas citochromą P450, kurios paverčia pirazinamidą pirazino karboksirūgštimi (detoksikacija), todėl jo virtimas šiuo metabolitu sulėtėja. Rifampicinas veikia citochromo P450 sistemą priešingai, todėl kepenims pirazinamido ir rifampicino derinys nėra labiau toksiškas negu pirazinamidas ar rifampicinas, vartojami atskirai.

Kai pagaliau buvo tiksliai išsiaiškinta, kad pirazinamido hepatotoksinis poveikis priklauso nuo dozės dydžio, paaiškėjo, kad skiriant ligoniams 1,5-2,0 g, o daugiausia 2,5 g pirazinamido per parą, t,y. maždaug 30 mg vaisto/kg kūno svorio paros dozę, kepenys retai pažeidžiamos, nors kartais transaminazių kiekis kraujo serume gali gerokai padidėti, bet šis padidėjimas beveik visada būna laikinas. Yra duomenų, kad dažniau tai pasireiškia ligoniams, infekuotiems hepatito B virusu.

Vartojant pirazinamidą reikia nuolat tikrinti kepenų funkciją.

<<< Ankstesnis puslapis    Kitas puslapis >>>


Vaistų ir ligų katalogas   Kontaktai

Vaistai, ligos, sveikata, kainos