Temos
Canifug Cremolum 100
Vaistinis preparatas: Canifug Cremolum 100
Puslapis: 2


Naujausiais duomenimis, klotrimazolio poveikis grybeliams aiškinamas slopinamuoju poveikiu ergosterolio biosintezei. Kadangi ergosterolis yra būtina grybelių ląstelės membranos struktūros medžiaga, veikiant klotrimazoliui, atsiranda reikšmingų membranos struktūros ir funkcijos pakitimų, nes sunaudojamas grybelių ląstelės citoplazmos ergosterolis. Tuomet sutrinka membranos laidumas, ląstelė suyra. Esant grybelių augimą slopinančiai koncentracijai, klotrimazolis taip pat veikia mitochondrijų ir peroksisomų fermentus. Dėl to susidaro toksiškai veikianti vandenilio peroksido koncentracija, sukelianti ląstelės žūtį (“suvirškinimas vandenilio peroksidu”).

5.2. Farmakokinetika

Vartojant makšties žvakutes (Canifug( Cremolum 100), joms tirpstant veiklioji medžiaga tolygiai pasiskirsto makšties viduje. Susidaro pakankama grybelius naikinanti veikliosios medžiagos koncentracija tiek makštyje esančios kriptose, tiek ir giliose gleivinės raukšlėse.

Klotrimazolio oksidacijos kepenyse metu irsta imidazolio žiedas (vykstant dezamininimui, O-dealkilinimui) ir susidaro neveiklūs hidroksijunginiai, kurių dauguma išsiskiria su tulžimi ir pašalinami su išmatomis.

5.3. Ikiklinikinių tyrimų duomenys

Vietinio toleravimo tyrimų duomenys

Makšties žvakučių pagrindą sudaro kietieji riebalai ir vidutinio ilgio grandinės trigliceridai. Šių medžiagų vietinis toleravimas vertinamas pagal iki šiol sukauptus duomenis. Sukauptais makšties žvakučių tyrimų duomenimis, iki šiol reikšmingesnių jų toleravimo sutrikimų nepasitaikė.

Sisteminio toleravimo tyrimų duomenys

a) Ūminis toksiškumas

Ūminis toksiškumas, nustatomas pagal LD50 (skiriant per os), yra: pelėms ir žiurkėms – 700-900 mg/kg kūno masės, triušiams – 1000-2000 mg/kg kūno masės, katėms ir šunims 1000-2000 mg/kg kūno masės; dėl pasitaikančio stipraus vėmimo LD50 gali būti nustatyta tik apytikriai.

b) Lėtinis toksiškumas

Ilgą laiką duodant dideles vaisto dozes žiurkėms, šunims ir beždžionėms pažeidžiamos kepenys ir antinksčiai. Nuo dozės priklausanti kepenų hipertrofija (ląstelių hipertrofija ir padidėjusi bendra organų masė) atsiranda dėl kepenų ląstelių mikrosomų fermentų aktyvinimo (tulžies sankaupų kepenyse ar kitų patologinių pakitimų šunims ir beždžionėms neaptikta; tik žiurkės buvo vienintelė gyvūnų rūšis, kurioms atsirado kepenų ląstelių degeneracinių pakitimų, skiriant mažiau negu 200 mg/kg kūno masės per dieną; tai siejama su jų padidėjusiu jautrumu klotrimazoliui). Baigus gydyti, funkcinė hipertrofija greitai išnyksta.

Antinksčių žievė sustorėja dėl riebalų sankaupos tinkliniame ir pluošteliniame sluoksniuose; parenchimos pokyčių nepasitaikė. Šie pakitimai baigus gydyti taip pat išnyksta, bet laikosi ilgiau negu pokyčiai kepenyse.

c) Mutageninis ir navikų susidarymą skatinantis poveikis

Žinomų mutageninių tyrimų duomenys yra neigiami, bet jų nepakanka galutiniam įvertinimui.

Klotrimazolio navikų susidarymą skatinančio tyrimų su eksperimentiniais gyvūnais neatlikta.

<<< Ankstesnis puslapis    Kitas puslapis >>>


Vaistų ir ligų katalogas   Kontaktai

Vaistai, ligos, sveikata, kainos