Temos
Femina-35
Vaistinis preparatas: Femina-35
Puslapis: 3


Vartojant hormonines medžiagas, panašias į esančias Femina-35 sudėtyje, retais atvejais atsirado gerybinis ir dar rečiau piktybinis kepenų navikas, pavieniais atvejais sukėlęs gyvybei pavojingą kraujavimą į pilvo ertmę. Kai yra didelių nusiskundimų dėl viršutinės pilvo dalies, padidėjusios kepenys arba kraujavimo į pilvaplėvės ertmę požymių, tai, nustatant diferencinę diagnozę, reikėtų atsižvelgti į naviko galimybę.

Femina-35 turi daug savybių, būdingų SGK, kurių kartu su šiuo vaistiniu preparatu vartoti negalima. Statistinių tyrimų duomenimis, su SGK susijęs venų tromboembolijos, arterijų trombozės (insulto ir miokardo infarkto) bei kraujavimo po voratinkliniu dangalu pavojaus padidėjimas. Nuo šių komplikacijų visiškai pasveikstama ne visada, kartais jos lemia mirtį. Šių komplikacijų dažnis, vartojant šiuolaikinius mažų dozių SGK, nežinomas, tačiau turėtų būti mažesnis negu vartojant senesniuosius.

Trombozės pavojų gali didinti kai kurie veiksniai, pvz., rūkymas, nutukimas, venų varikozė, širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, cukrinis diabetas, migrena. SGK keliamas arterijų trombozės pavojus didėja su amžiumi, taip pat jį didina rūkymas. Jei kas nors pacientės šeimoje jauname amžiuje sirgo tromboemboline liga (pvz., giliųjų venų tromboze, miokardo infarktu arba insultu), tai, prieš skiriant Femina-35, reikėtų ištirti, ar nesutrikęs kraujo krešėjimas. Ar tokiai moteriai tikslinga skirti Femina-35, reikėtų spręsti individualiai, atsižvelgiant į minėtų sutrikimų sunkumą ir jos nuomonę.

Vartojant didelės dozės SGK (50 mcg etinilestradiolio) mažėja gimdos gleivinės ir kiaušidžių vėžio pavojus. Ar taip veikia ir mažesnės SGK dozės, kol kas nenustatyta. Vis dėlto kitų tyrimų duomenimis, ilgalaikis šių preparatų vartojimas didina tikimybę susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Seksualinio elgesio ir kitų veiksnių įtaka šio pavojaus padidėjimui kol kas nežinoma.

Epidemiologinių tyrimų duomenimis, SGK vartojančioms moterims truputį dažniau diagnozuojamas krūties vėžys. Moterims, kurios vartoja arba per pastaruosius 10 metų vartojo SGK, nustatomas vėžys dažniau būna neišplitęs už krūties ribų negu jų nevartojančioms ir nevartojusioms.

Jaunesnėms kaip 40 metų moterims (tiek vartojančioms SGK, tiek jų nevartojančioms) krūties vėžys pasitaiko retai, tačiau jo pavojus didėja su amžiumi. Su SGK susijęs krūties vėžio pavojaus padidėjimas yra mažas palyginus su bendru pavojumi.

Svarbiausias SGK vartojančių ir vartojusių moterų krūties vėžio rizikos veiksnys yra amžius, kada šie preparatai baigiami vartoti. Kuo šis amžius vyresnis, tuo krūties vėžys diagnozuojamas dažniau (vartojimo trukmės reikšmė yra mažesnė). Baigus vartoti SGK, krūties vėžio pavojaus padidėjimas per 10 metų pamažu išnyksta.

Apie galimą krūties vėžio pavojaus padidėjimą reikėtų pasakyti moteriai, kuriai numatoma skirti SGK. Svarstant SGK vartojimo tikslingumą, taip pat reikėtų atsižvelgti į tai, kad šie preparatai gerokai sumažina tikimybę susirgti kiaušidžių ar gimdos gleivinės vėžiu.

<<< Ankstesnis puslapis    Kitas puslapis >>>


Vaistų ir ligų katalogas   Kontaktai

Vaistai, ligos, sveikata, kainos